Уславлення сильної особистості, здатної до будь-яких обставин залишатися Людиною у вірші Р. Кіплінга «Якщо…» та В. Сухомлинського «Листи до сина».
Комарова Таїсія
Миколаївна , 1969 року народження ,учитель вищої категорії,
старший учитель, закінчила Кіровоградський
державний педагогічний інститут ім. О.С. Пушкіна у 1991 році
Педагогічне кредо:
«Навчати виховуючи»
Проблема над якою працюю:
«Розвиток творчих здібностей учнів на уроках
світової літератури та рідної мови з метою виховання інтелектуального
потенціалу особистості»
Тема: Уславлення сильної особистості, здатної до будь-яких
обставин залишатися Людиною у вірші Р. Кіплінга «Якщо…» та В. Сухомлинського
«Листи до сина».
Мета: порівняти твори Р.Кіплінга і В. Сухомлинського у формі
листів до сина, визначити головну думку, поглиблювати вміння аналізувати та
порівнювати тексти, розвивати навички виразного читання; виховувати людину з
великої літери.
Тип уроку: урок-дослідження
Епіграфи: Коли ти знаєш
ціну щохвилини,
Коли від неї геть усе береш,
Тоді я певен: ти єси людина
І землю всю своєю назовеш
Р. Кіплінг
Людина народжується на світ не для того, щоб звикнути
безвісною пилинкою. Людина народжується для того, щоб лишити по собі слід
вічний
В. Сухомлинський
Обладнання: портрети Р. Кіплінга і В. Сухомлинського, виставка книг Кіплінга і Сухомлинського, твори В. Сухомлинського у 5 томах, вірш
В. Симоненка «Ти
знаєш, що ти – людина?»
Хід уроку
І.
Актуалізація опорних знань.
Дорогі діти! Проблема високих моральних і етичних
цінностей завжди приваблювала митців. І, звичайно ж, свій життєвий досвід вони
намагаються
передати найближчим і найдорожчим людям – дітям, родині.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося із двома творами,
написаними у формі листів. Це поетичне звернення Р.Кіплінга «Якщо…» до сина ( у
перекладі Є. Сверстюка) і відомого педагога, нашого земляка В.О. Сухомлинського
«Листи до сина».
Р. Кіплінг ( 1865
– 1936 ) і В. Сухомлинський ( 1918 – 1970 ) хоч і належать до різних країн і
мають різну ментальність та різну освіту, але жили практично в одну епоху, їх
охоплює безмежна любов до дітей, вірність своїм переконанням і велике мистецтво
бути Людиною.
Група літературознавців отримала випереджувальне завдання
і зараз представить нам невеликі портфоліо про Кіплінга і Сухомлинського.
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
1-й учень Джозеф Редьярд Кіплінг народився в родині
англійців у місті Бомбеї. Індія була колонією Великої Британії і дитинство
хлопчика пройшло серед екзотичної природи. Батьки вивчали мистецтво Індії. Але
сина відправили навчатися до
англійського пансіону, де він зазнав чимало страждань від жорстокості
викладачів. Був кволим, слабким і мало не осліп. Військова школа також не дала
ніякого оптимізму. Отримавши освіту, Кіплінг повертається до Індії і працює в
газеті. Тоді він пише свої оповідання і надсилає їх до Англії.
Переїхавши до США, відомий уже письменник, пише історію
про Мауглі на замовлення одного з журналів. Так з’являється славнозвісна «Книга
джунглів».
У 1907 році Кіплінга було представлено до нагородження
Нобелівською премією.
Учитель: Пропоную зробити буквену характеристику прізвища
письменника
К – креативний
І – індійський дослідник
П – письменник
Л – люблячий
І – інтелігент
Н – Нобелівський лауреат
Г – гуманіст
Учениця. В.О. Сухомлинський народився 1918 року в селі Василівка
Онуфріївського району Кіровоградської області. Успішно закінчив семирічку,
після підготовчих курсів вступив на факультет української мови та літератури
Кременчуцького педагогічного інституту. Через хворобу продовжив навчання заочно
у Полтавському педагогічному інституті. Спочатку працював учителем і завучем, а
в 1948 році його призначили директором Павлиської середньої школи, якою він і
керував до кінця свого життя. В.О. Сухомлинський – автор понад 600 статей і близько 1200
художніх творів для дітей. За книгу «Серце віддаю дітям» нагороджений державною
премією України (1974 р.) Першим в Україні створив авторську «Школу радості» в
с. Павлиш Кіровоградської області. У
2013 році виповнюється 95 річниця від дня його народження.
Учитель. Які казки чи
оповідання Сухомлинського ви читали у молодших класах? ( «Горобчик і Вогонь»,
«Кінь утік», «Гвинтик», «Який слід повинна залишити людина на землі ?»)Давайте
створимо сенкан про В.О. Сухомлинського
В.О. Сухомлинський – директор Павлиської школи
Добрий, розумний, порядний
Любить, навчає, виховує
Написав багато творів для дітей
Великий педагог
-
Подивіться, діти на
фото, де Сухомлинський в оточенні учнів, подивіться на його великі лагідні очі.
Які риси характеру притаманні цій людині? (Доброта, любов, порядність). А
Кіплінгу? (Гуманізм, толерантність, виваженість).
Отже ,читаємо вірш Кіплінга «Якщо…» написаний у формі балади ( спочатку
читає вчитель у перекладі Є. Сверстюка)
Словникова робота.
Цнота – доброчесність, чеснота, непорочність
тріумф – блискучий успіх, перемога
культ – поклоніння чому-небудь, безмірне звеличення
епістолярний жанр – твори, написані у формі листів, дружнього послання
Робота в парах
Читання вірша Р. Кіплінга « Якщо…» учнями.
Учитель. Які враження від прочитаного?
Читаємо першу строфу. Про що в ній розповідається? ( Батько радить вірити в себе і не падати
духом )
Учитель. У листі № 11 до свого сина, який був студентом вузу,
Сухомлинський пише: «Треба берегти
нервову, емоційну сферу – і в себе самого і в інших людей. Як виховувати в себе
витонченість почуттів? Насамперед – ніколи не забувай, що ти живеш серед людей.
Ніколи не забувай, що поруч з тобою працює людина, в якої свої турботи,
тривоги, думки, переживання. Уміти поважати людське в кожному, хто живе й
працює поруч з тобою, - це, мабуть найбільша людська майстерність.»
-
Яку художні засоби використовує автор у цій строфі? Як
називається прийом протиставлення?
-
Перечитайте другу строфу поезії «Якщо…» Чому автор
застерігає від мрійництва і культу думки?
-
Назвіть риси характеру, які мусить виховувати в собі
людина для подолання труднощів.
-
Чому Кіплінг прирівнює Тріумф і Нещастя?
-
В листі № 8 знайдіть відповідну настанову у
Сухомлинського: «Без подолання
труднощів, без перевантажень нема справжньої людини… Чим важчим буде твоє
сходження кам’янистою стежкою, тим глибше пізнаєш ти щастя життя. Хай тобі буде
важко – не бійся. Зате ти станеш справжньою людиною.»
-
Як ви розумієте рядки третьої строфи:
Якщо ти зможеш в пориві одному
Поставить все на карту і програть,
А потім – все спочатку, і нікому
Про втрати навіть слова не сказать…
-
Як сила волі співвідноситься з людською гідністю?
-
Поясніть метафору: « коли уже усе в тобі згоріло…»
Учитель. Знайдіть у листі № 10
Сухомлинського, де йдеться про якості сильної особистості: «Умій змусити себе працювати, ставити мету і
досягти її… Вольовий аспект,
звичайно, головний у самовихованні…»
А ось іще одна цитата з листа № 21: «Умій
виявляти рішучість, бо є й спокуси, що можуть завдати великої шкоди. Не
втрачай часу на дрібниці. Ніколи не
припиняй розумової праці»
«… уміння цінувати, поважати, любити
найдорожче в житті людини – усе це я називаю добротою, людяністю.»
-
Виразно прочитайте четверту строфу вірша Кіплінга «Якщо…»
-
Назвіть головні образи строфи, які втілено в алегоричному
плані.
-
Які чесноти повинна мати Людина, щоб не загубитися в юрбі
і заслужити повагу інших?
-
Що радить Кіплінг своєму синові?
-
Як це співвідноситься з листом В.О.
Сухомлинського?
У листі № 10 читаємо: « Відточуй,
шліфуй у собі чутливість. Насамперед чутливість до неправди , зла, обману,
приниження людської гідності»
І нарешті в листі №
9: « Виховуй у собі Людину – ось що найголовніше. Інженером можна стати за п’ять років, учитися
ж на людину треба все життя.»
Учитель. Отже, наші дослідження можна порівняти за допомогою кіл
Вена
-
Насамкінець я б хотіла прочитати вам вірш відомого
українського поета В. Симоненка « Ти знаєш, що ти – людина?»
-
Які проблеми порушує автор?
-
Яка з цих проблем хвилює вас найбільше?
-
Що означає бути сильною особистістю?
-
Порівняйте наші епіграфи. Чим вони схожі? Як ви їх
розумієте?
Висновок. Отже, сьогодні на уроці ми визначили головну
проблематику вірша Р. Кіплінга «Якщо…» та В. Сухомлинського «Листи до сина» -
це виховувати в собі Людину з великої літери, справжні моральні
цінності. Ідейним спрямуванням творів є те, що кожен повинен залишити після себе добрий слід на
землі і прожити так, щоб не було соромно перед наступними поколіннями. (запис у
зошиті)
ІІІ.
Рефлексія
Продовжіть речення. «Своїм майбутнім дітям я дав би пораду…»
IV. Домашнє завдання.
Скласти морально-етичну «Пам’ятку Людини» за віршем Р. Кіплінга «Якщо…»
написати твір на тему: «Мистецтво бути Людиною» за «Листами до сина» В.
Сухомлинського.
V. Оцінки.
Комарова Таїсія
Миколаївна, учитель вищої категорії, старший учитель Великоандрусівської
загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Світловодського
району Кіровоградської області
Тел.0966171011
Великоандрусівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Світловодської райдержадміністрації
Кіровоградської області
Авторський урок на тему:
« Уславлення сильної особистості здатної за
будь-яких обставин залишатися Людиною у
вірші
Р. Кіплінга «Якщо…»
та В. Сухомлинського «Листи до сина»
для учнів 7 класу
учитель: Комарова
Т.М.
2013 рік
Коментарі
Дописати коментар