Образ Акакія Акакійовича в повісті Гоголя «Шинель».
Мета: аналізувати
образ Акакія Акакійовича, визначити роль шинелі в його житті, розкрити вплив
інших персонажів на долю головного героя; розвивати творче і асоціативне
мислення учнів, вміння порівнювати образи персонажів, давати власну
характеристику головному герою; виховувати почуття гуманізму, несприйняття
культу речей.
Обладнання: текст
повісті Гоголя «Шинель», портрет Гоголя, роздатковий матеріал, фото шинелі, що
демонструвалося на Київському ГогольFestі - 2008, ілюстрація Ю.Ігнатьєва «Акакій Акакійович в
новій шинелі», фрагмент з фільму Л.Парфьонова «Птица-Гоголь», ілюстрація роботи
переможця Міжнародної виставки «Карлюка-2009» Омара Заваллоса.
Хід уроку
Усі ми вийшли з гоголівської «Шинелі».
Ф.Достоєвський
І. Актуалізація опорних знань.
Творча робота «Асоціації» (продовження розпочатого на
попередньому уроці).
Якщо ви дізнались
щось нове про письменника, його творчість, доповніть утворену на попередньому
уроці зірку новими промінцями (нові слова: гуманіст, психолог, майстер деталі,
творець образу « маленької людини»).
ІІ. Робота над темою уроку.
1.Оголошення теми, мети, епіграфа уроку
Сьогодні на уроці ми проаналізуємо Акакія
Акакійовича;розкриємо роль шинелі в його житті, чим вона була для нього, а
також спробуємо визначити вплив інших персонажів на долю головного героя.
Епіграфом до уроку будуть відомі вже вам слова Ф. Достоєвського.
2.Проблемне питання
Прошу протягом
уроку знайти відповідь на таке питання: чи справді ми вишли з «шинелі», чи,
може, й досі в ній переховуємось?
До нього ми ще
повернемось наприкінці уроку.
3.Бесіда.
- Образ Башмачкіна – сталий, показаний в розвитку чи
змінюється? (змінюється).
- Хто з персонажів впливає на нього, призводить до таких
змін? (Петрович і генерал).
- Хто такий Петрович? (кравець, колишній кріпак)
- Що вам відомо про його зовнішність? (Він рябий, мав
криве око;великий палець на нозі зі знівеченим нігтем).
- Які звички він мав? (Пиячив – скидав ціну;був тверезим
– піднімав).
- Як вплинув Петрович на Акакія Акакійовича? (Змусив
пошити нову шинель).
- До чого це призвело? (Жорсткої економії; появи мети в
житті).
- Образ Петровича пов’язаний з позитивними чи негативними
змінами в житті Акакія Акакійовича? (Позитивними).
Вчитель: З одного боку,
Петрович підштовхнув Башмачкіна до позитивних змін в його житті, а з іншого –
він ніби лукавий, що спокушає праведника, показує йому інше життя, врешті-решт,
призводить до загибелі.
- Який чин має «значна особа», до якої звернувся
Башмачкін за допомогою? (Генерал).
- Які вимоги були у нього до підлеглих?
- Його головне правилоу житті? («строгость, строгость и –
строгость»).
- Що говорить автор про його внутрішній світ? (У душі був
добрий, порядний і навіть розумний, але боявся втратити свою «значущість»).
- Чи можна його назвати щасливим? (Ні, він раб свого
чину, суспільної думки, власного матеріального становища)
- З якими змінами в житті Башмачкіна пов’язана зустріч з
генералом? (Негативними – втрата шинелі).
4. Рольова гра «Акакій Акакійович і «значна особа».
- Що генерал вчинив з Акакієм Акакійовичем?
- Чи вважав він в душі свій вчинок правильним? (Ні,
навіть шкодував, відчував докори сумління).
- Як ви гадаєте, Башмачкін і генерал – абсолютно різні чи
мають щось спільне? Що в них спільного і чим вони різняться?
5. Колективне складання порівняльної таблиці.
Башмачкін
|
Генерал
|
Спільне
|
|
Обидва слабкі і грішні;ідуть на вечірку – кожен в своє
товариство;випивають по дві склянки шампанського;обидва стають від того
веселими;обидва, хоч і по-різному, звертають увагу на жінок;нарешті, обидва
втрачають свої шинелі, переживаючи одвічне людське почуття – страх.
|
|
Різне
|
|
1)Щасливий своїм життям
|
1)Нещасливий
|
2)Беззахисний
|
2)Захищений
|
3)Бідний
|
3)Багатий
|
4) Нерозумний
|
4)Розумний
|
5)Шинель для нього - дорогоцінність
|
5)Шинель для нього – просто одяг, дрібниця
|
Висновок:
Таблиця свідчить, що персонажі – звичайні люди зі своїми
недоліками. Якою б не була людина – багатою чи бідною, розумною чи не дуже,
вона – «брат твій». Можливо, саме в цьому і полягає місія Акакія Акакійовича:
нагадати людям, що вони усі – брати. А головна відмінність в тому, що генерал
все життя нещасливий, а Башмачкін стає таким лише після втрати нової шинелі.
6. Робота в групах (2 ряди – 2 групи).
Завдання:використовуючи цитати, дібрані вдома, першій
групі схарактеризувати образ Башмачкіна до появи нової шинелі; другій – його
образ з її появою. Кожна група отримує план і працює над завданням 3 хвилини.
План
1.Зовнішність. 2.Поведінка.
3.Ставлення оточення до персонажа.
4.Ставлення Башмачкіна до навколишнього світу. 5.Скласти
сенкан(1 гр.-«Акакій Акакійович у старій шинелі»;2 гр.-«Акакій Акакійович у
новій шинелі»).
7.Відповіді учнів за планом.
Орієнтовний вигляд сенканів:
Акакій Акакійович в старій шинелі Акакій Акакійович в новій шинелі
1.Башмачкін 1.Башмачкін
2.Сумирний, старанний. 2.Жвавий, впевнений.
3.Переписує, терпить, животіє. 3.Усміхається,
спілкується, живе.
4.Маленька людина з убогим внутріш- 4.Щаслива людина, що
цікавиться
нім світом. світом навколо себе.
5.Ксерокс. 5.Життєлюб.
8.Демонстрація фрагмента з фільму Л.Парфьонова
«Птица-Гоголь»(від слів «Это
повесть об убожестве...» до «Ну вот, тут и живу») та ілюстрації Ю.Ігнатьєва «Акакій Акакійович у новій шинелі».
- То що ж таке ця шинель, навколо якої розвиваються всі
події повісті?
Значення цього слова пояснить довікове бюро.
9.Довідкове бюро.
Толковый
словарь русского языка: «Шинель – форменное пальто особого покроя, со складкой
на спине и хлястиком – узкая полоса ткани, пришитая или пристегнутая сзади для
стягивания шинели».
10.Гронування.
Демонстрація зображення 2-метрової шинелі з київського
ГогольFestа – 2008.
- Чим для Акакія Акакійовича була шинель?
(Відповіді вчитель записує на дошці під зображенням
шинелі; учні пишуть в зошиті: мрія, мета, предмет гордості, радість, світло
серед темряви, дорогоцінність, прихисток, впевненість, єдина близька істота,
друг, подруга, самоствердження, благополуччя, символ високого положення в
суспільстві, ідол, приналежність світу ситих і забезпечених людей, «світлий
гість», «частинка його єства», фатальна пристрасть).
Вчитель: Отже, для
Башмачкіна шинель була річчю надзвичайно важливою. Можливо,навіть занадто
важливою? Як часто в своєму житті ми великого значення надаємо нашим речам або
тим, які хочемо придбати. Всі думки, всі вчинки підпорядковуються одному
прагненню: отримати її, бажану річ. І тоді вона ніби виростає, збільшується,
поглинає всі наші поривання...
-
Чи не те саме
трапилося й з Акакієм Акакійовичем? Чим в такому разі шинель є для
нього?(Господарем, що позбавляє людину особистості; хижаком, що «поглинає» свою
жертву).
11.Робота з епіграфом (відповідь на проблемне запитання).
- Враховуючи попередню бесіду, дайте відповідь на
запитання: чи справді людство вийшло з гоголівської «Шинелі», чи й досі в ній перебуває?
Відповідь обгрунтуйте.
( Повість Гоголя ніби застерігає: будь-яка людина може
опинитися на місці Акакія Акакійовича, якщо всі свої інтереси і прагнення
зосереджуватиме на отриманні якоїсь речі, не зможе жити без неї. Жертвою шинелі
можемо назвати також і генерала, адже він сам помістив себе у певні рамки, за
які не міг вийти, бо втратить свою «значущість», тобто теж ховався у
«шинелі».
Певною мірою й сам Гоголь ховався у власну «шинель»: для
Миколи Васильовича була дуже важливою суспільна думка про нього та про його
твори. Часто позиція письменника у житті не збігалася із загальноприйнятою,тому
він був трішки замкнутим, «схованим в шинель». Ось яким його зобразив
карикатурист із Перу, володар Гран-прі Міжнародної виставки «Карлюка – 2009»
Омар Заваллос Демонстрація карикатури.
ІІІ. Підбиття підсумків уроку,
Прийом «Мікрофон»: Дайте свою
характеристику головному персонажу повісті одним словом чи фразою, починаючи зі
слів «Акакій Акакійович – це...»






























































Коментарі
Дописати коментар