Уславлення справжньої особистості, здатної за будь-яких
обставин залишатися людиною: урок за віршем Р. Кіплінга «Якщо…» та «Листами до
сина» В. Сухомлинського. 7 клас
Мета: порівняти
твори Р. Кплінга і В. Сухомлинського у формі листів до сина, визначити головну
думку, поглибити вміння аналізувати та порівнювати тексти; розвивати навички
виразного читання; виховувати особистість людини.
Тип уроку:
урок-дослідження.
Епіграфи:
Коли ти знаєш ціну щохвилини,
Коли від неї геть усе береш,
Тоді я певен: ти єси людина
І землю всю своєю назовеш.
Р. Кіплінг
Людина народжується на світ не
для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується для того, щоб
лишити по собі слід вічний.
В. Сухомлинський
Обладнання: портрети Р. Кіплінга і В. Сухомлинського, виставка книжок Р. Кіплінга і В.
Сухомлинського, вірш В. Симоненка «Ти знаєш, що ти – людина?».
Хід уроку
1. Актуалізація
опорних знань.
1.
Бесіда.
-
Як
ви розумієте поняття «моральні цінності людства»?
-
Назвіть
якості людини.
-
Що,
на вашу думку, означає бути людиною?
Ось ці питання ми
намагаємося з’ясувати на сьогоднішньому уроці.
2.
Слово
вчителя.
Дорогі діти! Проблема
високих моральних і етичних цінностей завжди приваблювала митців. І, звичайно
ж, свій життєвий досвід вони намагаються передати найближчим і найдорожчим
людям – дітям, родині.
Сьогодні на уроці
ми ознайомимося з двома творами, написаними у формі листів. Це поетичне
звернення Р. Кіплінга «Якщо…» до сина (у перекладі Є. Сверстюка) і видатного
педагога, нашого земляка В.О. Сухомлинського «Листи до сина».
Р. Кіплінга
(1865-1936) і В. Сухомлинського (1918-1970), хоч вони і належать до різних
країн і епох, об’єднує безмежна любов до дітей, вірність своїм переконанням і
велике мистецтво бути Людиною.
Група
літературознавців отримала
випереджувальне завдання і зараз представить нам невеликі портфоліо про
Кіплінга і Сухомлинського.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.
Повідомлення
учнів-літературознавців.
1-й учень. Джозеф Редьярд Кіплінг народився у родині англійців у
місті Бомбеї. Індія тоді була колонією Великої Британії, й дитинство хлопчика
пройшло серед екзотичної природи цієї дивовижної країни. Батьки захоплювалися
мистецтвом Індії, але сина відправили навчатися до англійського пансіону, де
він зазнав чимало страждань від жорстокості викладачів. Був кволим, слабким і
мало не осліп. Згодом – військова школа, яка також не давала життєвого
оптимізму. Отримавши освіту, Кіплінг повертається до Індії й працює в газеті.
Тоді він пише свої перші оповідання та надсилає їх до Англії.
Переїхавши до США,
відомий уже письменник пише історію про Мауглі на замовлення одного з журналів.
Так з’являється славнозвісна «Книга джунглів». У 1907 році Кіплінг став
лауреатом найпрестижнішої в світі Нобелівської премії з літератури.
Учитель. Пропоную зробити буквену характеристику прізвища
письменника
К – креативний
І – індійський дослідник
П – письменник
Л – люблячий
І – інтелігент
Н – Нобелівський лауреат
Г - гуманіст
Учениця. Василь Олександрович Сухомлинський народився в селі
Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області. Успішно закінчив
семирічку, після підготовчих курсів вступив на факультет української мови та
літератури Кременчуцького педагогічного інституту. Через хворобу продовжив
навчання заочно у Полтавському педагогічному інституті. Спочатку працював
учителем і завучем, а згодом його призначили директором Павлиської середньої
школи, якою він і керував до кінця свого життя. В.О. Сухомлинський – автор
понад 600 статей і близько 1200 художніх творів для дітей. У 2013 році
виповнюється 95 річчя від дня його народження.
2.
Бесіда
-
Які
казки чи оповідання Сухомлинського ви читали у молодших класах? («Горобчик і
Вогонь», «Кінь утік», «Гвинтик», «Який слід повинна залишати людина на
землі?»).
-
Діти,
пам’ятаєте, що таке сенкан? (діти дають відповіді).
-
Давайте
створимо сенкан про В.О. Сухомлинського.
3. Колективне складання сенкану.
В. О. Сухомлинський - директор Павлиської школи.
Добрий,розумний, порядний.
Любить, навчає, виховує.
Написав багато творів для дітей.
Великий педагог.
4.
Продовження бесіди.
-
Подивіться, діти, на фото, де Сухомлинський в
оточенні учнів, зверніть увагу на його очі.
-
Які вони? (Великі, лагідні, звернені до
учнів).
-
Що ви можете сказати про цю людину на основі
портрету?
-
Які риси характеру притаманні цій людині?
(Доброта, любов, порядність).
-
Зверніть увагу на портрет Р.Кіплінга.
охарактеризуйте цю людину.
-
Які риси йому притаманні? (Гуманізм,
толерантність, виваженість).
5.
Читання вірша Р.
Кіплінга «Якщо...»
Отже, читаємо вірш Кіплінга «Якщо...», написаний у формі
балади (спочатку читає вчитель, переклад Євгена Сверстюка).
6.
Словникова робота.
Цнота - доброчесність,
чеснота,
непорочність.
Тріумф - блискучий
успіх, перемога.
Культ - поклоніння
чому-небудь, безмірне звеличення.
Епістолярний жанр - твори,
написані у формі листів, дружнього послання.
7. Робота в парах.
Читання вірша Р. Кіплінга «Якщо...» учнями.
Учні по черзі читають вірш, ставлячи один одному
запитання.
Учитель. Які
враження від прочитаного?
Читаємо першу строфу. Про що в ній розповідається?
(Батько радить вірити в себе і не падати духом).
8.
Робота за листами Сухомлинського. Порівняльна
бесіда вірша і листів.
Учитель. У листі
11-му до свого сина, який був студентом вузу, Сухомлинський пише: «Треба берегти нервову, емоційну сферу - і в себе самого і
в інших людей. Як виховувати в себе витонченість почуттів? Насамперед - ніколи не
забувай, що ти живеш серед людей. Ніколи не забувай, що поруч з тобою працює
людина, в якої свої турботи, тривоги, думки, переживання. Уміти поважати
людське в кожному, хто живе й працює поруч з тобою, - це, мабуть найбільша
людська майстерність».
-
Які художні засоби використовує автор у цій
строфі? Як називається прийом протиставлення?
Перечитайте другу строфу поезії «Якщо...».
-
Чому автор застерігає від мрійництва і
культу думки?
-
Назвіть риси характеру, які мусить виховувати
в собі людина для подолання труднощів.
-
Чому Кіплінг прирівнює Тріумф і Нещастя?
-
В листі 8-му знайдіть відповідну настанову у
Сухомлинського («Без подолання
труднощів, без перевантажень нема справжньої людини... Чим важчим буде твоє
сходження кам "янистою стежкою, тим глибше пізнаєш ти щастя життя. Хай
тобі буде важко - не бійся. Зате ти станеш справжньою людиною»),
Як ви розумієте рядки третьої строфи:
Якщо ти зможеш в пориві одному
Поставить все на карту і програть,
А потім - все спочатку, і нікому
Про втрати навіть слова не сказать...
-
Як сила волі
співвідноситься з людською гідністю?
Поясніть метафору: «Коли уже усе в тобі згоріло…»
Учитель. Знайдіть у
листі 10-му Сухомлинського місце, де йдеться про якості сильної особистості. («Умій змусити себе працювати, ставити мету і досягти її...
Вольовий аспект, звичайно, головний у самовихованні...»).
-
А ось іше одна цитата з листа 21-го: «Умій виявляти рішучість, бо е й спокуси, що можуть завдати
великої шкоди. Не втрачай часу на дрібниці. Ніколи не припиняй розумової
праці».
«...Уміння цінувати, поважати, любити найдорожче в житті
людини - усе це я називаю добротою, людяністю».
-
Виразно прочитайте четверту строфу вірша
Кіплінга «Якщо...»
-
Назвіть головні образи строфи, які
втілено в алегоричному плані.
-
Які чесноти повинна мити Людина, щоб
не загубитися в юрбі і заслужити повагу інших?
-
Що радить Кіплінг своєму синові?
-
Як це співвідноситься з листом В.О.
Сухомлинського?
У листі 10-му читаємо: «Відточуй, шліфуй у собі чутливість. Насамперед чутливість
до неправди, на, обману, приниження людської гідності».
І нарешті в листі 9-му: «Виховуй у собі Людину - ось що
найголовніше. Інженером можна стати за п’ять років, учитися ж на людину треба
все життя».
Учитель. Отже, наші
дослідження можна порівняти за допомогою кіл Вена.
10. Колективне складання кіл Вена.
-
Насамкінець я б
хотіла прочитати вам вірш відомого українського поета Василя Симоненка «Ти знаєш,
що ти - людина?» (Учитель читає вірш).
-
Які проблеми порушує
автор?
-
Яка з цих проблем
хвилює вас найбільше?
-
Що означає бути сильною особистістю?
-
Порівняйте наші епіграфи. Чим вони
схожі? Як ви їх розумієте?
Висновок.
Отже сьогодні на уроці ми визначили головну
проблему вірша Кіпліга «Якщо…» та Сухомлинського «Листи до сина» - це
виховувати в собі Людину з великої літери, справжні моральні цінності. Ідейним
спрямуванням творів є те, що кожен повинен залишити після себе добрий слід на
землі і прожити так, щоб не було соромно перед наступними поколіннями (Запис у
зошиті).
III. Підсумок.
1. Бесіда.
-
Про що йшла
мова на уроці?
-
Якими
моральними якостями повинна керуватися людина?
Прийом «Незакінчене речення».
Продовжіть речення «Своїм майбутнім дітям я дав би
пораду...»
IV. Домашнє завдання.
1. Скласти морально-етичну «Пам’ятку Людини» за
віршем Р. Кіплінга «Якщо...»
2.
Написати твір «Мистецтво бути Людиною» за
«Листами до сина» В..Сухомлинського.
Комарова Т.М.
вчитель зарубіжної літератури Великоандрусівської
загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Кіровоградської області
Коментарі
Дописати коментар