Символіка образу пурпурових вітрил. Поєднання реального і фантастичного в повісті О.Гріна «Пурпурові вітрила»








Тема: Символіка образу пурпурових вітрил. Поєднання реального і фантастичного в повісті О.Гріна «Пурпурові вітрила»
Мета: продовжити роботу над текстом, розвивати вміння характеризувати героїв та їх духовний світ; дати поняття про символ і символіку образу пурпурових вітрил; знайти реальне  й фантастичне в творі; формувати розуміння загальнолюдських цінностей.  
Тип уроку: урок-подорож
Обладнання:портрет О.Гріна та його дружини Ніни Миколаївни, дитячі ілюстрації, макет дерева мрій, електронні презентації , проектор.
Епіграф: В людини завжди є все для того, аби здійснити свою мрію.
 Паоло Коельо
                                               Хід уроку:
І. Організаційний момент.  Доброго дня всім присутнім.
Друзі, привітаймося один з одним очима і посміхнімося. У кожного з вас свої емоції: хтось збуджений, хтось засмучений, а в когось просто хороший настрій. Давайте подивимося в очі своєму сусіду за партою і передамо йому поглядом усе добре і хороше, що ми маємо в душі.
 ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Поет В.Висоцький одного разу, відповідаючи на запитання, що таке щастя, сказав: «Щастя – це подорож. Не обов’язково з переміною місця: подорож може бути в душу іншої людини – у світ письменника, поета». То ж сьогодні ми з вами здійснимо уявну подорож.
Чи любите ви подорожувати? А які країни вас найбільше приваблюють? Чи хотіли б ви разом з дивовижним письменником О.Гріном (портрет) потрапити до загадкової країни Грінландії? Цю країну ми не зможемо відшукати на карті, хоча в описі багатьох її міст нам будуть вбачатися знайомі риси кримського узбережжя. А чим особлива ця країна? Вона неповторна тим, що тут живуть люди, які вірять в силу справжнього кохання, ідеали дружби та честі, у своє щасливе майбутнє. Такими їх уявляв собі О.Грін у повісті «Пурпурові вітрила». І користуючись нашою уявою, ми теж зможемо побувати в цій країні.
       Отже, ви напевно зрозуміли, що наш сьогоднішній урок, присвячений письменнику-фантасту Олександру Гріну. Спочатку ви маєте вгадати, що знаходиться в моїх мішечках. Отже,
·         У таємному мішечку знаходиться те, що було зображено на картині в бібліотеці в будинку Артура  Грея.
·         Предмет, який подарував Грей Ассоль.
(вчитель демонструє корабель і перстень)        
-Ці предмети стануть символами сьогоднішнього  уроку. Що таке символ? : Символ — (від грецького умовний знак, натяк) предметний або словесний знак, який умовно виражає сутність певного явища. Наприклад, білий колір — символ суму у індійців, хлібсіль — символ гостинності в українців.
Які образи –символи ви можете назвати в повісті?
Символи
Море - символ бурхливої долі, свободи
Каперна – символ людського зла
Зоря – символ пробудження душі
Сонячне світло – символ просвітлення душі
Пурпурові вітрила- символ здійснення мрії


ІІІ Актуалізація опорних знань учнів Скласти інформативне «гроно» символів пурпурових вітрил.
                                    →   Символ здійснення мрій
Пурпурові вітрила    →   Символ сподівання на краще
                                   →   Символ величі кохання та людської душі

Пурпурові вітрила” стали символом романтики, символом мрії. У нашому прагматичному світі важко зберегти віру в чудо, романтику у стосункахбажання дарувати казкуВажковберегти свою душу від  черствості.

ІV. Запитання до тексту
– Чи звернули ви увагу на жанр твору?
– Які асоціації викликає це слово?
3. Відомості з теорії літератури: (випереджувальне завдання:
( виступ  учня)
Феєрія – (від фея – чарівниця) театральна або циркова вистава, побудована на фантастично-казковому сюжеті й виконувана з використанням найрізноманітніших сценічних ефектів, щоб вразити глядача. Довести, що «Пурпурові вітрила» О. Гріна – феєрія
 А ось і селище Каперна та його мешканці, які нам зустрілися першими. Зараз  ви  поспілкуєтесь із ними.
Учень, перевдягнений в костюм Егля: Я –відомий збирач пісень, легенд, казок. Одного разу я сидів у лісі біля невеликого джерела, як раптом джерело виплеснуло прекрасну яхту з пурпуровими вітрилами, а слідом за нею з’явилася  мила дівчинка V. Конкурс « питання героя»
Ассоль.
-Мої питання : Яку казку-пророцтво я розказав Ассоль?
- Що мені, збирачу легенд і казок , нагадувало ім’я Ассоль?

Учень, перевдягнений в костюм Лонгрена: Моя дружина Мері померла від запалення легенів. Тому я сам доглядав за восьмимісячною донькою. Я зайнявся ремеслом з виготовлення яхт і кораблів. Після смерті дружини закрився в собі. Одного разу мій вчинок остаточно зіпсував стосунки з жителями Каперни.
-Мої питання: Що це за вчинок?
-Яка моя іграшка найбільше сподобалася Ассоль?

VI. Робота з текстом
Якою росла Ассоль?
Що ви знаєте про життя Грея? Яку роль у розкритті характеру хлопчика відіграють епізоди «Картина Христа», «Випадок з Бетсі»,
«Подарунок Бетсі до весілля»? Коли Грей вирішив поєднати своє майбутнє з морем?
Яким був шлях Грея-юнги до Грея-капітана?
Чим схожі Ассоль і Грей? (виразне читання уривків твору)
3. Дослідницька робота:
Коли вперше у творі згадано пурпурові вітрила? У яких випадках слово «пурпурові» пишеться з маленької, а в яких з великої літери? Чим це можна пояснити?
Знайдіть опис пурпурового кольору. Які порівняння і з якою метою використовує автор?
Чи всі розуміють, що відбувається з Греєм? Навіщо Грей возиться із пурпуровими вітрилами замість щоб укласти угоду й відправитись у похід? Який висновок для себе зробив Грей?
VII. Робота з таблицею «Реальне і фантастичне у творі О.Гріна «Пурпурові вітрила»
Реальне
Фантастичне
Життя бідних рибалок, їхній побут, становище дітей – напівсиріт, негативне ставлення оточуючих до тих, хто на них не схожий, особливо серед дітей.
Здійснення чуда, фантастичні пейзажі, щасливий кінець.
 
4. Перегляд заключного епізоду художнього фільму «Пурпурові вітрила».
VII. Творче переосмислення вивченого:
Яким ви уявляєте майбутнє Ассоль і Грея?
Чи зміняться мешканці Каперни після випадку з пурпуровими вітрилами?
О. Гріну дорікали, що він не пише сучасних творів, він розсердився і запитав: «Хіба «Пурпурові вітрила» не сучасна річ?» Чи актуальна повість сьогодні?
Чи доводилося вам зустрічати (чути про) людей, схожих на героїв повісті О. Гріна «Пурпурові вітрила»?
VIII.Конкурс « Найрозумніший».
1.     Ім’я капітана Грея?
2.     Який предмет стояв на столі в будинку Грея?
3.     Колір, який вибрав Грей для пошиття вітрил?
4.     Прислуга, товариш маленького Грея.
5.     Ім’я мами Грея?
6.     З чого були зроблені іграшки Лон грен?
7.     Як називається корабель Грея?
8.    Країна ,створена уявою письменника.


 — Повернемось до проблемного питання нашого уроку. "Чому не у всіх збуваються мрії і бажання?"
— Інтерактивна вправа "Мікрофон" (учні висловлюють свої думки в уявний мікрофон).
IX. Підбиття підсумків
Ми щиро радіємо за Ассоль. Вона заслужила своє щастя. Артур Грей гідний цієї дівчини — він справжній лицар. Недалеко від могили О.Гріна в Старому Криму росте звичайне дерево, яке завжди майорить червоними стрічками. їх пов'язують ті, у кого є мрія. Уявіть собі, що зараз ви знаходитесь саме там, біля дерева, задумайте бажання і прикріпіть листочки на наше "дерево мрій". (На дошці малюнок дерева, на яке учні прикріплюють стрічки).
Повість “Пурпурові вітрила” не схожа на жоден з прочитаних нами раніш творів. Це казка, в яку ми дуже хочемо вірити. Тому давайте  й урок   завершимо трохи незвично.  Давайте заспіваємо пісню.
Виконання пісні. ( тексти пісні роздруковані та роздані учням)
 Ребята, надо верить в чудеса,
Когда – нибудь весенним утром ранним
Над океаном  алые взметнутся паруса  
И скрипка пропоет над океаном.
Не три глаза, ведь это же не сон,
И алый парус правда гордо реет
Над  бухтой, где отважный Грей нашел свою Ассоль,
Над  бухтой, где Ассоль дождалась Грея.

С друзьями легче море переплыть,
И есть морскую соль, что нам досталась,
А без друзей на свете было б очень трудно жить
И серым стал бы даже алый парус.
Ребята, надо верить в чудеса,
Когда – нибудь весенним утром ранним
Над океаном  алые взметнутся паруса
И скрипка пропоет над океаном.

Когда-то счастье ты свое найдешь,
Увидишь Грея и Ассолью станешь.
В мечту свою ты веришь, и ее ты не предашь,
Гори  - сияй на солнце алый парус.

X. Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру «Моя заповітна мрія».
  Скласти кросворд, намалювати ілюстрації до твору.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Образ Акакія Акакійовича в повісті Гоголя «Шинель».

: « Свіча горіла на столі, свіча горіла»

Урок літератури на тему «Образ маленької людини в повісті М.В. Гоголя «Шинель»