Поєднання у творі елементів романтизму і реалізму.

Мета: перевірити знання учнів з даної теми; порівнювати образи «маленьких людей» - Акакія Акакійовича й Максима Максимовича; вчити знаходити елементи романтизму й реалізму, визначати роль фантастики; розвивати вміння порівняльного аналізу, критичного мислення;розкрити вплив петербурзьких повістей на розвиток російської літератури та вплив творчості Гоголя на світове мистецтво; виховувати любов до людини та мистецтва.
Обладнання: текст повісті Гоголя «Шинель», портрет Гоголя, роздатковий матеріал, тестове завдання, фрагмент з фільму Л.Парфьонова «Птица-Гоголь».

Хід уроку.

... с этих пор совершенно
прекратилось появление
чиновника-мертвеца: видно,
генеральская шинель пришлась
ему совершенно по плечам...
М.Гоголь.
І. Актуалізація опорних знань.
1. Тестова робота.
1. М.В. Гоголь –
а) російський письменник;
б)український письменник;
в) російський і український письменник.
2. Збірка повістей, яка принесла славу Гоголю, має назву:
а) «Вечори на хуторі біля Диканьки»;
б) «Арабески»;
в) «Миргород».
3.Сюжет «Ревізора» та «Мертвих душ» Гоголю підказав:
а) Жуковський; б) Пушкін; в) Крилов.
4. Країна, яку Гоголь назвав «батьківщиною своєї душі»:
а) Росія; б)Україна; в) Італія.
5. Повість «Шинель» входить до циклу
а) повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки»;
б)повістей «Миргород»;
в) петербурзьких повістей.
6. Улюблена справа Башмачкіна:
а)пришивати гудзики до шинелі;
б)переписувати ділові папери;
в)ремонтувати взуття.
7.Образом-символом його безпросвітного життя є:
а) стара шинель;
б) потерті чоботи;
в) драний капелюх.
8. Щоб стати іншою людиною, Акакію Акакійовичу потрібно було:
а) пошити нову шинель;
б) полагодити чоботи
в) купити новий капелюх
9. В перший же вечір обновку Башмачкіна:
а)порвали;
б) поміняли;
в) вкрали.
10. Привид, що блукав Петербургом, зник після того як:
а) знайшов свою шинель;
б)зідрав шинель з плечей генерала;
в) помстився викрадачу.
11. Образ Акакія Акакійовича – це образ:
а)месника;
б ) «маленької людини»;
в)нікчемної істоти.
12. Гоголь хоче донести до читача думку, що:
а) будь-який злочин мусить бути покараний;
б) кожна людина повинна прагнути досягти своєї мети;
в) якою б слабкою не була людина, вона не заслуговує знущання й презирства.
2. Бесіда:
- Що означає поняття «маленька людина»?
- Образ якого ще персонажа із вивченого вами раніше твору відповідає цьому визначенню? (Максима Максимовича М.Лермонтова).
- Що спільного в образах Максима Максимовича і Акакія Акакійовича? Чим відрізняються?
3. Колективне складання порівняльної таблиці.


Максим Максимович
Акакій Акакійович
   Спільне
Мають схожість в іменах: повторення батькового імені; самозречене виконання службових обов’язків; відсутність особистого життя, сім’ї; відсутність повноти життя; заховані почуття; покірність, вразливість; викликають співчуття у читача.
                                                       Різне
Романтик, військовий, служить Вітчизні, має чин капітана, хоробрий, відкритий, товариський, цінує загальнолюдські ідеали, гарний оповідач, прагне змін в житті.
Занурений у власний світ, чиновник, служить департаменту, не має звання, сумирний, боязкий, замкнутий, самотній; ідеал – літери; згодом – шинель;мовлення бідне, примітивне; не прагне змін в житті.

Висновок: «маленька людина» в образі Башмачкіна більше принижена, обмежена і незахищена, ніж Максим Максимович з «Героя нашого часу» М.Лермонтова. Акакій Акакійович змінюється двічі: з появою нової шинелі та після смерті. Як його змінила шинель, вже відомо, а як смерть – дізнаємось.
4.Читання учнем сенкана «Башмачкін-привид».
1)          Привид.
2)          Розгніваний, рішучий.
3)          Жахає, грабує, прагне помсти.
4)          Дух, який намагається відновити справедливість.
5)          Месник.
Висновок: смерть звільнила Акакія Акакійовича від покірності, зробила вільним.
-             Події, пов’язані з появою привида Акакія Акакійовича, ви віднесете до реалістичних чи романтичних елементів твору? (Романтичних)
-       Чому саме до романтичних?(Фантастика, містика, тема помсти – елементи романтизму в російській літературі 30-50-х років XIX ст.)
ІІ. Робота над темою уроку.
1.Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
Отже, сьогодні ми розглянемо, як поєднуються в повісті «Шинель» романтичні і реалістичні елементи: спробуємо зрозуміти, чому, з якою метою автор використав у творі елементи фантастики.
2.Бесіда за запитаннями:
- Розкрийте зміст поняття «романтизм»? Які його особливості? Назвіть романтичні елементи в повісті «Шинель» (Поява привида у фіналі твору)
- Що таке реалізм? В чому його особливість? Назвіть реалістичні елементи у творі. (Опис служби героя; приготування до пошиття шинелі;візит до генерала)
- Яких елементів у повісті більше і чому? (Реалістичних: автор прагне розкрити болючу проблему людства, показавши звичайну людину в звичайних обставинах).
-             Чому в фіналі повісті автор звертається до фантастики? Відповідь аргументуйте уривком із повіті. ( Бо в реальному світі Башмачкін не зміг захистити свої права; таку можливість він здобув лише в потойбічному, романтичному світі).
-             Які почуття у вас викликав цей епізод? (Сміх).
-             Чому саме сміх? ( Розвеселило своєрідне мовлення Башмачкіна: «А! Так ось ти, нарешті! Нарешті я тебе...теє...спіймав за комір...»)
-             Які ще епізоди повісті викликають сміх? (Поява персонажа на світ та отримання ним імені; розповідь про «значну особу» та його правила поведінки; наказ спіймати мертвяка «живого або мертвого»).
-             Як називається вид комічного, який автор тут використав? (Іронія).
-             Як ви гадаєте, з якою метою? (Щоб показати абсурдність зображуваного)
1.                Робота з епіграфом:
В абсурдному світі – світі, де цінують чин, а не людину, переймаються своєю «значущістю», а не справедливістю, - цілком логічним буде саме такий фантастичний фінал. (Читання епіграфа).Тільки так могла восторжествувати справедливість у світі, який забув, що всі люди – брати, і кожен з нас приходить у цей світ, щоб виконати свою певну місію. Простягти руку бідному і зневаженому, обняти його як брата і допомогти знову відчути себе людиною – найвищий подвиг, на думку Гоголя.
Під впливом його петербурзьких повістей з’являються такі твори Некрасова, як «Про погоду», «Пісня про вільну людину»; Салтикова –Щедріна – «Заплутана справа»;Достоєвського – «Бідні люди», «Записки із мертвого дому», «Принижені й скривджені»; Гаршина – «Художники»; Чехова – «Три роки» та інші.
Микола Васильович перший побачив «маленьких людей», перший           показав їх в російській літературі і перший підняв голос на їхній захист.
ІІІ. Рефлексія.
1.Завершення творчої роботи «Асоціації».
У нас уже яскраво сіяє «зірка Гоголя» безліччю промінців. Якщо ви хочете поповнити її новими промінцями – будь-ласка,а якщо ні – запишіть всі слова-характеристики про Гоголя до себе в зошит.
2.Прийом «Мікрофон»:
Завершіть фразу, що починається словами: «Уроки за повістю Гоголя «Шинель» навчили мене...»
Твори Гоголя й досі користуються популярністю.Вони актуальні не тільки в Україні та Росії, а й далеко за межами.
3.Перегляд фрагмента з фільму Л.Парфьонова «Птица-Гоголь» (від слів «Так и осталось: официальный Гоголь...» до «Куда ж несёшься ты, птица-Гоголь? Дай ответ! Не даёт ответа...»)
IV. Домашнє завдання: підготуватись
uage: UK'>ІV.Домашнє завдання: підготуватись до написання тесту; повторити визначення понять «романтизм», «реалізм», знайти відповідні елементи у повісті; індивідуально – скласти сенкан «Башмачкін-привид».

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Образ Акакія Акакійовича в повісті Гоголя «Шинель».

: « Свіча горіла на столі, свіча горіла»

Урок літератури на тему «Образ маленької людини в повісті М.В. Гоголя «Шинель»