: Гуманізм письменника у зображенні трагічної долі «маленької» людини.
Мета:схарактеризувати Гоголя як особистість різнобічну,
ознайомити школярів з історією написання повісті «Шинель», дати визначення
поняття «маленька» людина; розкрити гуманізм письменника у зображенні її долі;
розвивати вміння учнів виділяти головне у творі, давати власну оцінку
зображеному.
Обладнання:текст повісті Гоголя «Шинель», портрет Гоголя,
фрагменти з фільмів Н.Іванченко та Д.Старикова «Дороги Гоголя» та Л.Парфьонова
«Птица-Гоголь», схема «Внутрішній та зовнішній світи Башмачкіна».
Хід уроку.
І.Актуалізація опорних знань. Поетична хвилинка
Учитель:
Він так любив квітучу Полтавщину,
Що марив нею навіть в чужині:
Спів солов’я, в траві
густій стежину,
Сільських садків цвітіння навесні
Він ніс в своїй душі крізь сміх Росії,
Крізь італійську спеку, древній Рим,
Крізь всі дороги і шляхи тяжкії,
Бо дух землі був нерозлучний з ним.
Для росіян лишився «Николаем»,
Для італійців – «Gogol
Nicolo»,
Для українців він Микола Гоголь,
Полтавцям став навіки земляком.
Ж. Олексієнко
2. Творче завдання «Асоціації».
Пригадайте сторінки життя та творчості Гоголя,
схарактеризуйте його одним словом або фразою і впишіть на паперовий «промінець».
Із «промінців» таким чином утвориться «зірка Гоголя», яка сіятиме ще протягом
трьох уроків. Вона водночас буде символом таланту письменника і символом
Різдва, яке він так любив. Слова-характеристики не повторювати.
Учні отримують «промінці», по черзі називають слова чи
фрази, що пишуть,і прикріплюють до дошки навколо портрета Гоголя.
(орієнтовні слова: українець, полтавець, дворянин, актор,
художник, сатирик, поет, В.Алов, чиновник, викладач історії, прозаїк,
прихильник творчості Пушкіна, романтик, реаліст, драматург, художник
характерів, майстер слова, патріот, християнин).
ІІ. Робота над темою уроку.
1.Оголошення теми, мети уроку.
Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Гоголя,
зокрема з історією написання повісті «Шинель» та її змістом, визначимо позицію
автора та дамо власну оцінку зображеним подіям. Повертаючись до хронології
творчості Гоголя, нагадаю, що в 1831 – 1832 роках написана Гоголем збірка
повістей «Вечори», а в 1835 - «Миргород». Наступна збірка мала назву
«Арабески»...
Перегляньте фрагмент з фільму «Дороги Гоголя» і
підготуйте запитання до побаченого.
2.Перегляд фрагмента (від слів «Хто
знає, коли Гоголю вперше прийшла думка назвати свою збірку «Арабески»... до
слів «...а неймовірна фантастика відступає перед суворою правдою життя»).
3.Прийом «Ланцюжок» (підготовлені
запитання учні по черзі ставлять одне одному, дають відповіді). Орієнтовні
запитання до уривку:
- Що таке арабески?
- Що це слово означає у Гоголя?
- Які твори увійшли до збірки?
- Яку збірку називають «петербурзькими повістями»?
- Яким у них постає Петербург?
4.Бесіда за змістом повісті:
- У яку атмосферу Петербурга потрапляє читач повісті
«Шинель»?
-
Яким ми бачимо
головного героя повісті? Зачитайте його портрет.
-
Про що свідчить
його зовнішність? (Непомітний)
-
Як його звати?
Розкажіть історію отримання цього імені.
-
Що означає ім’я
героя? (Сумирний, син сумирного)
-
Що спонукало Гоголя
написати про Башмачкіна?(Анекдот)
5.Розповідь учня про історію написання твору.
Одного разу в
присутності Гоголя хтось розповів анекдот про бідного чиновника, котрий мав
велику пристрасть до полювання. Багато років він збирав гроші на нову рушницю
і, нарешті, накопичив 200 рублів. Купивши дорогу рушницю, він виїхав на
полювання у Фінській затоці.
Рушниця лежала на
краю човна і раптом впала у воду. Усі спроби відшукати її були марними.
Повернувшись додому, чиновник від горя захворів і невдовзі помер. Усі, хто чув
цей анекдот, дуже сміялися. І тільки Гоголь не сміявся, а глибоко замислився.
Анекдот став першим поштовхом до написання повісті «Шинель». Цей твір, хоча й
називається «Шинель», зовсім не про шинель, а про те, що життя маленької людини
порожнє, безрадісне і безнадійне.
6.Бесіда:
- Яким було життя
Акакія Акакійовича?
- Як би ви назвали
його, зважаючи на рід діяльності і ставлення до своєї -
Чи є у творі
персонаж, який, на глузування вашу думку, є виразником авторського ставлення до
героя? (Молодий чиновник)
-
Як він ставився до
Акакія Акакійовича? Як про це сказано у повісті?
-
Чи мав Башмачкін
мету в житті, мрію?(ні)
-
Коли вона у нього
з’явилася та у зв’язку з чим? (Стало холодно в старій шинелі)
-
Про що він почав
мріяти, чи можна його прагнення назвати високими? (Про шинель; убоге життя –
убогі мрії)
-
Скільки коштувала
шинель? (150-200 рублів, можна домовитись за 80)
-
Чи були такі гроші
в Башмачкіна? (Лише 40)
-
На які жертви він
пішов заради здійснення мрії?
-
Як вплинуло на
героя прагнення пошити шинель?
-
Яким був для нього день
в обнові?
-
Як поводився Акакій
Акакійович на вечорі в помічника столоначальника? (не знав, куди подіти
руки;нудьгував;навіть два бокали шампанського не дали забути, що час іти
додому)
-
Про що це свідчить?
(Таке життя для нього нове, незрозуміле; він не вміє відпочивати так, як інші).
-
Що трапилося того
вечора? (Вкрали шинель)
-
Як до цього
поставилися чиновники, будочник? (З байдужістю – будочник; з насмішкою та
співчуттям – чиновники в департаменті)
-
Які зміни сталися з
Башмачкіним?
-
Кого з персонажів
твору, вивченого в попередніх класах, нагадує «значна особа», до якої звернувся
за допомогою Акакій Акакійович? Чим саме? (Очумєлова і Тонкого з оповідань
Чехова своїм чиношануванням)
-
Як вплинула розмова
з генералом на Акакія Акакійовича? (Захворів і помер)
-
Що спричинило
смерть Башмачкіна? (Образа, втрата сенсу існування)
-
Які епізоди життя
йому примарилися? Що об’єднувало їх? (Шинель)
-
Який спадок залишив
Акакій Акакійович?
-
Як поставився автор
до смерті персонажа? Зачитати.
-
Як відреагували на
сумну подію в департаменті? (Взяли на місце Башмачкіна нового чиновника)
-
Чи відрізнявся він
від Башмачкіна? (Вищий на зріст і ставив букви «похиліше»)
-
Яка подія після
смерті Акакія Акакійовича збурила нудне життя Петербурга? (Поява привида, що
здирає з перехожих шинелі)
-
Що заспокоїло
привида? (Шинель, знята з генерала)
7. Демонстрація фрагмента з фільму Л.Парфьонова «Птица-Гоголь» (Від слів «Калинкин мост
через Фонтанку...» до «Написанная за десять лет до смерти, «Шинель» останется
его последним законченным произведением,
дошедшим до
потомков»)
8.Бесіда за фрагментом фільму.
- Яким ми бачимо
Акакія Акакійовича в цьому епізоді? (Рішучим, грізним, він прагне помсти).
- Як ви думаєте, що
його змінило? (Смерть, він вже нікого не боїться)
- Яке, на ваш
погляд, ставлення автора до живого Башмачкіна і його привида? (Живому
співчуває; як і привид персонажа, прагне справедливості).
- Чому привид
знімає шинель з усіх, «не разбирая чина и звания»? (Це помста за байдужість:
ніхто не заступився за нього, не допоміг)
- Чи вплинула якось
ця історія на генерала? Зачитати.
Висновок: в повісті «Шинель» Гоголь вперше зобразив персонажа
приниженого, ніким не захищеного – «маленьку людину» з її убогим життям,
нікчемними мріями і незначними радощами.
9. Словникова робота.
«Маленька людина» в
літературі – визначення різних героїв, яких об’єднує те, що вони посідають
найнижчі місця у соціальній ієрархії. Ця обставина визначає їхню психологію та
громадську поведінку(приниженість, поєднана з відчуттям несправедливості,
ураженої гордості).
Ф.М.Достоєвський,
який завжди селитиметься в Петербурзі у тих місцях, де жив Гоголь, скаже свою
знамениту фразу: «Усі ми вийшли з гоголівської «Шинелі», маючи на увазі, що
гірка і пронизлива тема «маленької людини» стала найтрагічнішою темою
російської літератури. Вона звучить і досі. А Башмачкін так і залишився великим
шедевром і великою таємницею російської словесності. Про нього напевно відомо
лише одне: він – маленький. Не добрий, не злий, не благородний – просто
маленький. Але його треба пожаліти і полюбити, бо він – «брат твій», як навчає
автор. У цьому було велике художнє відкриття Гоголя: він говорив про любов не
до позитивного персонажа(позитивного любити завжди легко), а до людини взагалі.
ІІІ. Домашнє завдання: дібрати цитатний матеріал до образу Акакія Акакійовича; довідковому бюро –
з‘ясувати лексичне значення слова «шинель»; індивідуальне завдання двом учням
–підготувати інсценізацію «Акакій Акакійович і «значна особа».
Коментарі
Дописати коментар